PŠ PUSKA

U školskoj godini 2023./2024. ima nas 11:

3 učenika u prvom  i 3 učenika u trećem razredu, učiteljica nam je Vesna Vidaček

u drugom i 2 učenika u četvtom razredu, učiteljica nam je Dragana Majstorović .

DAN JABUKA

22. 10. 2012. godine u našoj školi obilježili smo Dan jabuka.

Dan smo započeli razgovorom o onome što znamo o jabuci.

Pročitali smo pjesmu Dan jabuka i porazgovarali o njoj.

Tada su započele ukusne pripreme za kuhanje kompota od jabuka.

Jabuke smo dobro oprali. Učiteljica ih je ogulila, a učenici 3. i 4. razreda izrezali su ih na komadiće. Morali smo biti jako oprezni da se ne porežemo.

Dok se je kompot kuhao, a njegov se miris širio našom učionicom mi smo obavljali skupni rad. Svaki razred je dobio prilagođene zadatke svojim mogućnostima i sposobnostima.

U tim zadacima saznali smo da jabuka je voće i raste na stablu. Može biti crvene, žute i zelene boje ,te je okruglog oblika, a može biti kisela i slatka. Raste u voćnjaku o njoj se brine voćar. Pekmez, sok, jabučni ocat, kolači su neki proizvodi od jabuke.

Jabuka je korisna za zdravlje zubi, uništava mnoge bakterije i viruse.

Zanimljivosti o jabuci: Eva je uzela jabuka sa zabranjenog stabla i ponudila ju Adamu, kašica od jabuke je prva prehrana novorođenčeta nakon majčinog mlijeka i td.

Za vrijeme hlađenja kompota mi smo se likovno izražavali, a opet je tema bila naravno JABUKA.

Nakon kušanja kompota kojeg smo u slast pojeli zapjevali smo pjesmu Dan jabuka.

objavio: Administrator   datum: 22. 10. 2012.